Prvá snehová vločka býva posol dobrých správ

O tom, že žijeme obklopení tajomnými symbolmi, som nikdy nepochybovala. Pred mnohými rokmi som mala potrebu zbierať slniečka, akékoľvek, náušnice, náhrdelníky, sklenené, drevené, kovové alebo tlačené na látke… Čím viac tým lepšie. Pred časom sa medzi moje zbierané predmety vlúdila vločka.
Zbierka slnka, ktorú som v určitom čase potrebovala, už dávno zmizla v prepadlisku dejín a za tie roky ju vystriedala také krátke obklopovanie sa artefaktmi, ktoré boli práve potrebné – kamene, anjelikovia, zvieracie sošky, závesné mandaly, lapače snov a ďalšie…

Je pravdou, že medzi stálice mojich drobných zbierok patria veterné zvonkohry, vtáčie búdky a symboly hviezd. Pred nejakým časom sa do tejto mojej na pohľad neživotnej rodiny ticho a jemne z neba zniesla snehová vločka.

Tak ako vždy, jednoducho prišla a svojou fascinujúcou nebeskou a takmer až geometrickou krásou mi jednoducho vzala dych.

Niekoľko týchto symbolov som mala doma veľmi dlho, páčili sa mi, ale nijako hlbšie ma neoslovovali. Až potom raz sa ku mne vločka pridala av tú ranu jej bolo všade plno aj cez 24 stupňov vonkajšej teploty.

Jej symbol som si namaľovala na plot, na každé jedno pole, takže na celom plote ich mám asi 15. A potom som ju začala vidieť aj na rôznych ďalších veciach, na pletených svetroch, na obrazoch, na odevoch rôznych dávnych pôvodných obyvateľov a dokonca aj ako tetovanie.

A záhada bola svete. Prečo vločka?

Presne tieto záhady milujem, vytrhnú ma zo všedného života a vracajú ma na cestu hľadača pokladov.

Vločka snehová je podľa týždenníka spirit.cz posol dobrých správ, neoddeliteľne spätá s jemnou, síce mrazivou, ale nadpozemskou krásou poézie zimy.

Mnoho vedcov skúmalo jej podobu a samotný vznik, a to naprieč časom, chceli totiž krásu týchto ľadových kvetov rozlúštiť.

Určite ste už niekedy videli zväčšenú fotografiu snehovej vločky, povedzte sami, či to vo vás nevzbudilo úžas? Je to neskutočná krása a dokonalosť. Snehové vločky podľa vedcov nie sú ničím iným ako zmrznutými molekulami vody, tá sa zafixuje v pevných pozíciách do kryštálov ľadu, a pokiaľ nejakú vločku môžeme preskúmať pod mikroskopom, uvidíme prenádherné dielo – zhluk ľadových kryštálov v takmer nevídanej taj.

V ľadových kryštáloch sa podľa skúmania so železnou pravidelnosťou opakuje obraz šesťuholníka. Pýtate sa prečo? To je záhada, ktorou sa zatiaľ nikomu nepodarilo rozlúštiť. Isté je len to, že tieto ornamentálne obrazce sú prekrásne a z môjho pohľadu majú magický význam.

Bádatelia o vločkách hovoria, že aj keď sa nám zdajú rovnaké, opak je pravdou a pravdepodobnosť toho, že dve vločky budú úplne rovnaké, je jedna k triliónu!
Posol dobrých správ zo spirit.cz ďalej vysvetľuje, prečo je v podstate každá vločka originál. Tajomstvo variability tvarov súvisí s tým, že každá vločka absolvuje úplne špecifickú a neopakovateľnú cestu z neba dole, a tak na ňu pôsobia odlišné faktory, to je predsa geniálne vysvetlenie…

Garážová vrata mohou být ozdobou vašeho domu

Kolikrát denně otevřete dveře, garážová vrata nebo okno a myslíte na to, co děláte?...

Optické káble: Charakteristika a použitie

V súčasnosti sa optické káble využívajú čoraz častejšie. Rozhodne sa niet čomu čudovať. Predsa...

TOP 4 najpožičiavanejšie stavebné stroje. Ktoré to sú a prečo práve tieto?

Prečo kupovať stavebné stroje, keď si ich môžete v dnešnej dobe za veľmi výhodných...

- sponzor webu -

spot_img