Posteľový rozvod. Kedy môže vzťahu prospieť a ako správne naňho?

Slovo rozvod máva len negatívne konotácie, keď k nemu ale pridáme prídavné meno posteľový, môže s ním byť spojený aj pozitívny efekt v podobe kvalitnejšieho spánku. Prečítajte si, za akých okolností.
Charakteristiky kvalitného spánku sú celkom jasné. Aby sa človek dobre vyspal, mal by zo svojho okolia odstrániť všetky rušivé elementy. Lenže to sa nie vždy zlučuje so spaním vedľa druhej osoby – jej prevaľovanie, chrápanie, nočné vstávanie na WC alebo túžba pozerať sa z postele na televíziu, zatiaľ čo vy sa snažíte spať, môže spôsobiť aj niekoľko rokov trvajúcu spánkovú depriváciu. Pokiaľ sa vám skutočne nedarí sa s partnerom alebo partnerkou zladiť, možno stojí za skúšku takzvaný posteľový rozvod.

Posteľový rozvod, teda oddelená lôžka, je veľmi rozporuplný, a okrem pozitív v podobe kvalitnejšieho spánku môže mať aj negatíva – ide najmä o vplyv na intímny vzťah medzi partnermi.

„Z hľadiska spánku by sme všetci spali lepšie, ak by sme si zo spálne urobili temnú studenú jaskyňu a spali sami bez toho, aby sme riskovali, že nás bude rušiť partner v jednej posteli. Vaša kvalita spánku je lepšia, ak nespíte vedľa inej osoby, ale má to významné dôsledky pre vzťah. Pre mnohé páry je čas, kedy sa zbližujú, okamihom tesne pred tým, než zaspia. Je to intímny okamih, keď spolu často rozprávajú alebo sa fyzicky dotýkajú. Existuje teda veľmi reálne riziko, že intimita, nielen erotická, ale aj emocionálna bude u párov, ktoré sa rozhodnúť spať oddelene, ovplyvnená,“ varuje klinická psychologička, ktorá sa sústredí na spánkovú medicínu Britney Blair pre magazín Goop.

Lenže aj túžba zostať za každú cenu v jednej posteli a miestnosti môže mať okrem nevyspania zlý vplyv na celý vzťah. Človek, ktorý je napríklad otravovaný chrápaním toho druhého, môže byť nevrlý av noci má až chuť druhému jednu vraziť alebo ho minimálne pridusiť vankúšom. A to nie sú veci, ktoré by boli vo vzťahu žiadané a prospievali mu.

Kým sa však prikročí k oddeleniu lôžka, je potrebné, aby sa človek, ktorý chrápe, pokúsil situáciu riešiť a vyhľadal pomoc spánkového laboratória a ďalších odborníkov. Až potom, čo sa chrápanie dlhšiu dobu nelepší, je možné pristúpiť k oddelenému spaniu. Je však potrebné, v rámci zachovania sily vzťahu, prijať určité opatrenia a určité veci mať stále na pamäti.

Čo teda urobiť?

Nepripravte sa o spoločné chvíľky strávené v posteli pred zaspaním. Robte to, čo by ste večer bežne robili. Rozprávajte sa, maznajte sa, milujte sa alebo si vedľa seba len čítajte knižku, do inej miestnosti by sa jeden z vás mal vydať až vo chvíli, keď sa naozaj chystáte zhasnúť svetlo a spať.

Majte na pamäti, že oddelené spanie z dôvodu kvalitnejšieho spánku nevypovedá nič o pevnosti vášho vzťahu. Neznamená to, že ste zlyhali, že sa menej milujete alebo sa vzájomne odcudzujete. Je to iba praktické riešenie.

Než oddelené spanie zrealizujete, porozprávajte sa o ňom. Vašu polovičku to môže spočiatku zaskočiť a môže sa cítiť neisto, uistite ju, že ide skutočne len o spánok. Poprípade je možné pristúpiť na nejakú formu kompromisu – napríklad, že cez týždeň budete spať oddelene, aby ste si pred prácou dostatočne oddýchli a cez víkendy to skúsite spolu.

Užívajte si fyzickú blízkosť aj počas dňa – môže to byť spoločné sledovanie filmu v objatí na jednom gauči alebo napríklad spoločná sprcha. A ani to nemusí vyústiť do sexu. Pracujte na intimite.

Kvalitný spánok je základom zdravého životného štýlu. Odpočatí ľudia sú podľa štúdie v Sleep Medicine Reviews šťastnejší, empatickejší a majú lepšie komunikačné zručnosti, čo prispieva k rozvíjaniu a budovaniu zdravých a dlhodobých medziľudských vzťahov. A to možno za tie oddelené postele stoja. Čo myslíte?

Investovanie do dlhopisov vs akcie

Ešte donedávna zvykla medzi potenciálnymi investormi kolovať otázka, či sa investovanie vôbec oplatí alebo...

Čo sú organické esenciálne oleje

Zaujíma ťa svet esenciálnych olejov a chcela by si sa o nich dozvedieť viac?...

Drevo alebo dlaždice – ktorý materiál je vhodnejší na podlahu v predsieni?

Predsieň je stelesnením oblasti s vysokou premávkou, no zároveň je to prvý pohľad, ktorý...

- sponzor webu -

spot_img