7 dôvodov, prečo je jesenná prechádzka skvelý nápad

Len ťažko by ste hľadali niekoho, pre koho nie je chôdza vhodná. Bez ohľadu na vek, pohlavie a váhu, ujsť denne pár kilometrov, je ideálnym krokom pre to, aby ste si zlepšili krvný obeh, posilnili svalstvo a možno aj zhodili pár kíl. Chôdza je tiež výborná ako prevencia proti vzniku a rozvoju chronického žilového ochorenia, ako sú metličky a kŕčové žily.
Na začiatok treba povedať, že chôdzou trávi 30 minút denne takmer každý. Je ale rozdiel, či idete na polhodinovú prechádzku, alebo či je to súčet za celý deň. Tiež vychádzkové tempo k zdraviu najskôr neprispeje tak výrazne, ako keď vyjdete trochu svižnejšie.

1) Posilníte srdce a vylepšíte si tlak
Chôdza má pozitívny vplyv na mechanické vlastnosti ciev, ktoré priamo ovplyvňujú krvný tlak, a chráni ich proti ateroskleróze. Postupným navyšovaním záťaže, teda zrýchľovaním, posilňujete viac a viac srdca a znižujete si tepovú frekvenciu.

2) Zbavíte telo odpadových látok
Svižnou chôdzou si prekrvíte celé telo, čo veľmi pomáha pri odplavovaní odpadových látok z tkanív. Dá sa povedať, že pravidelná polhodinová chôdza v ostrejšom tempe je výborný detox pre organizmus.

3) Spálite tuky a posilníte kondíciu
Tuky poletí dole tak rýchlo, ako náročná chôdza pre vás bude. Tempo je veľmi individuálne, preto skôr sledujte, či sa pri pohybe dostatočne zadýchavate bez toho, aby vás pichalo v boku. Pokiaľ budete chodiť poctivo a pravidelne, mali by ste po čase spozorovať, že za rovnaký čas prejdete dlhšiu vzdialenosť. Ak chcete spaľovať rýchlejšie, skúste nordic walking a pridajte kopce.

4) Chôdza je skvelá prevencia proti žilovému ochoreniu
Chôdzou si výborne pomáhate proti rozvoju chronického žilového ochorenia. Podstatou tejto progresívnej choroby je, že sa všetka krv nevracia od nôh späť do srdca, ale naopak sa v žilách dolných končatín hromadí. Zväčšená žila sa potom prejaví ako metlička av ďalšej fáze ako kŕčová žila. Vrcholným štádiom je vred predkolenia. Práve preto je dôležité nohami stále pohybovať. Žily prebiehajú medzi svalmi, a teda v okamihu, keď sval pracuje, stimuluje žilu, a tým pomáha návratu krvi späť do srdca.

5 ) Ohromíte svet svojimi nápadmi
Pri chôdzi si okrem tela prekrvíte aj mozog, ktorý je potom pekne okysličený a rýchlejšie vám to myslí. Aj preto sa najťažšie školské predmety obvykle dávajú za hodiny telocviku. Pokiaľ vás čaká dôležitá práca a hlava nie a nie naskočiť, bežte sa prejsť.

6) Posilníte chrbtové svalstvo
Mnoho ľudí má problémy so spodnou časťou chrbta, pretože ich zlým držaním tela preťažuje. Pomôcť s tým môže práve chôdza, pri ktorej aktivujete chrbtové svalstvo, čím si zlepšujete postoj tela. Za predpokladu, že viete porovnať panvicu, aby nebola veľmi vystrčená ani príliš podsadená.

7) Zdvihnete si dlhodobo náladu
Chôdza pôsobí pozitívne aj na duševné zdravie. Pravidelná chôdza je totiž výborná ako prevencia proti prejavom úzkosti a skľúčenosti. Zbaví vás okamžitých zlých nálad, hnevu a napätia. Ľudový pojem „rozchodiť to“, nevznikol náhodou.

Ako sa prejavuje nedostatok vlákniny?

Vlákninu síce nevie naše telo stráviť, no aj napriek tomu je pre celkové zdravie...

Zaplaťte predplatné VOYO praktickým VOYO poukazom a darujte skvelý darček

Medzi ľuďmi, ktorí bežne sledujú televízor, snáď nie je nikto, kto by nepoznal kanál...

3 jednoduché metódy, ako mať zdravší a šťastnejší život

Zdravý životný štýl je základom pre veľmi spokojný, zdravý a dlhý život. Pre mnoho...

- sponzor webu -

spot_img