Ako prebieha kolaudácia

Pod pojmom kolaudácia sa väčšina ľudí predstaví oslavu v novostavbe. O oslavu vás nikto oberať nechce, ale kolaudácia je niečo iné. Ak prebehne dobre a vy dostanete kolaudačné rozhodnutie môžete začať oslavovať.

Kolaudácia

Kolaudácia je úradný proces, ktorým musí prejsť každá stavba určená na bývanie alebo rekreáciu. Nehnuteľnosť môžete začať užívať až keď máte v rukách kolaudačné rozhodnutie. Na toto si dávajte pozor aj v prípade ak kupujete novostavbu. Kolaudačné rozhodnutie sa nevzťahuje len na rodinné domy ale aj bytovky, paneláky a chaty.

Ak prezeráte inzeráty „predaj bytov Bratislava“ a ide o novostavbu kolaudačné konanie s najväčšou pravdepodobnosťou už prešlo. Pokiaľ kupujete rodinný dom (novostavbu) kolaudačné rozhodnutie nemusí mať. Pri kúpe sa preto nezabudnite na kolaudáciu opýtať.

Nehnuteľnosť je na kolaudáciu pripravená keď je už takmer hotová a chýbajú na jej dokončenie len drobnosti, ktoré môžete dokončiť aj po nasťahovaní. Na príslušnom stavebnom úrade podáte žiadosť o vydanie kolaudačného rozhodnutia aj s ďalšími dokladmi.

Priebeh kolaudácie

Oznam o kolaudácii vám príde minimálne 10 dní pred konaním. Zamestnanci zo stavebného úradu sa prídu na nehnuteľnosť osobne pozrieť. Zamerajú sa hlavne na bezpečnosť, ochranu zdravia a života užívateľov nehnuteľnosti, ochranu životného prostredia a požiarnu ochranu.

Ak je všetko v poriadku kolaudačné rozhodnutie dostanete do 30 dní od kolaudácie. Pokiaľ komisia objaví nejaké nedostatky kolaudačné rozhodnutie nedostanete. Najčastejšími dôvodmi, prečo rozhodnutie nedostanete sú

  • Ohrozenie bezpečnosti a zdravia obyvateľov nehnuteľnosti
  • Problémy s inžinierskymi sieťami (chýba pripojenie na elektrinu, vody, kanalizáciu,…)
  • Odchýlky od projektovej dokumentácie

Kým nedostatky, ktoré komisia našla, neodstránite kolaudačné rozhodnutie nedostanete.

Prečo potrebujete kolaudačné rozhodnutie?

Na základe rozhodnutia môžete nehnuteľnosť zaevidovať na mestskom alebo obecnom úrade. Nehnuteľnosti tam priradia súpisné číslo. Kolaudačné rozhodnutie, geometrický plán a súpisné číslo potrebujete aby ste mohli nehnuteľnosť zapísať do katastra nehnuteľností.

Ak chcete bývať v novostavbe nemusíte hneď stavať dom. Skolaudované nové nehnuteľnosti nájdete aj v centrách miest. Jégého alej byty na predaj ešte stále má. Do nového bytu sa môžete nasťahovať hneď ako podpíšete kúpnu zmluvu. Nemusíte nič vybavovať, behať po úradoch ani čakať na rozhodnutia úradníkov.

Budete stavať terasu? Vieme, ktoré terasové dosky sú kvalitné a obľúbené

Ak sa začnete zaujímať o stavbu terasy, nájdete množstvo názorov a informácií k tomu,...

Inteligentní hodinky – nenahraditelné zařízení nebo jen gadget?

V dnešnej dobe je na pleciach veľa povinností. Naštěstí nám nové technologie, jako jsou smarty...

Rôzne typy chladiarenských dverí: Ktoré sú tie správne?

Chladiarenské dvere je možné použiť ako súčasť chladiacich boxov, v ktorých sa teplota pohybuje v rozmedzí...

- sponzor webu -

spot_img