Ako prebieha kolaudácia

Pod pojmom kolaudácia sa väčšina ľudí predstaví oslavu v novostavbe. O oslavu vás nikto oberať nechce, ale kolaudácia je niečo iné. Ak prebehne dobre a vy dostanete kolaudačné rozhodnutie môžete začať oslavovať.

Kolaudácia

Kolaudácia je úradný proces, ktorým musí prejsť každá stavba určená na bývanie alebo rekreáciu. Nehnuteľnosť môžete začať užívať až keď máte v rukách kolaudačné rozhodnutie. Na toto si dávajte pozor aj v prípade ak kupujete novostavbu. Kolaudačné rozhodnutie sa nevzťahuje len na rodinné domy ale aj bytovky, paneláky a chaty.

Ak prezeráte inzeráty „predaj bytov Bratislava“ a ide o novostavbu kolaudačné konanie s najväčšou pravdepodobnosťou už prešlo. Pokiaľ kupujete rodinný dom (novostavbu) kolaudačné rozhodnutie nemusí mať. Pri kúpe sa preto nezabudnite na kolaudáciu opýtať.

Nehnuteľnosť je na kolaudáciu pripravená keď je už takmer hotová a chýbajú na jej dokončenie len drobnosti, ktoré môžete dokončiť aj po nasťahovaní. Na príslušnom stavebnom úrade podáte žiadosť o vydanie kolaudačného rozhodnutia aj s ďalšími dokladmi.

Priebeh kolaudácie

Oznam o kolaudácii vám príde minimálne 10 dní pred konaním. Zamestnanci zo stavebného úradu sa prídu na nehnuteľnosť osobne pozrieť. Zamerajú sa hlavne na bezpečnosť, ochranu zdravia a života užívateľov nehnuteľnosti, ochranu životného prostredia a požiarnu ochranu.

Ak je všetko v poriadku kolaudačné rozhodnutie dostanete do 30 dní od kolaudácie. Pokiaľ komisia objaví nejaké nedostatky kolaudačné rozhodnutie nedostanete. Najčastejšími dôvodmi, prečo rozhodnutie nedostanete sú

  • Ohrozenie bezpečnosti a zdravia obyvateľov nehnuteľnosti
  • Problémy s inžinierskymi sieťami (chýba pripojenie na elektrinu, vody, kanalizáciu,…)
  • Odchýlky od projektovej dokumentácie

Kým nedostatky, ktoré komisia našla, neodstránite kolaudačné rozhodnutie nedostanete.

Prečo potrebujete kolaudačné rozhodnutie?

Na základe rozhodnutia môžete nehnuteľnosť zaevidovať na mestskom alebo obecnom úrade. Nehnuteľnosti tam priradia súpisné číslo. Kolaudačné rozhodnutie, geometrický plán a súpisné číslo potrebujete aby ste mohli nehnuteľnosť zapísať do katastra nehnuteľností.

Ak chcete bývať v novostavbe nemusíte hneď stavať dom. Skolaudované nové nehnuteľnosti nájdete aj v centrách miest. Jégého alej byty na predaj ešte stále má. Do nového bytu sa môžete nasťahovať hneď ako podpíšete kúpnu zmluvu. Nemusíte nič vybavovať, behať po úradoch ani čakať na rozhodnutia úradníkov.

SEO optimalizácia webu a zlepšovanie online návštevnosti

Optimalizácia webu pomocou SEO zahŕňa množstvo procesov, vďaka ktorým sa vám otvárajú zaujímavé možnosti...

Navštívte stránku svetstromcekov.sk a vyberte si vianočný stromček, vianočné vence alebo vás možno zaujme jedinečná vianočná girlanda s osvetlením.

Najznámejším symbolom Vianoc nielen na Slovensku sa stal vianočný stromček. Teší sa stredobodu pozornosti...

Už nehľadajte spoľahlivé taxi. Objednajte si Taxi Bratislava

Veľmi často je ťažké nájsť firmu, ktorá nám ponúkne taký tovar alebo službu, s...

- sponzor webu -

spot_img