Zlato ako vianočný darček. V obľube ho majú hlavne starí rodičia

Stále viac Čechov nadeľuje pod stromček zliatky drahých kovov. Prím hrá jednoznačne zlato. Darček v podobe zlatého zliatku alebo mince je navyše skvelý spôsob, ako svojich blízkych obdarovať cennosťou, ktorá nestráca na hodnote.

Obálka s peniazmi sa v posledných rokoch stáva čoraz častejším vianočným darčekom. Pod stromčekom ju pravidelne nachádza každý druhý Čech. Pre tých, ktorým ale peniaze neprídu ako darček vhodné, sú skvelou alternatívou zliatky drahých kovov. Prevažná väčšina ľudí peniaze, ktoré nájde pod stromčekom, utratí, bokom si ich odloží len minimum obdarovaných. Zlaté zliatky, prípadne mince dávajú na Vianoce tí, ktorí chcú dať peniaze, ale nie v papierovej podobe, ale v nejakej trvalejšej hodnote. Zliatky drahých kovov ako darček kupujú najčastejšie starí rodičia pre svoje vnúčatá ako investíciu do budúcnosti. Drahé kovy totiž držia svoju hodnotu a nepodliehajú inflácii, navyše nie je ich nákup zaťažený zdanením. Popri starých rodičoch väčšinou dávajú tieto darčeky tí, ktorí sami zlato vlastnia a rozumejú mu,“ povedal Roman Pilíšek, spoluzakladateľ spoločnosti Zlaté rezervy.

V reakcii na rastúcu cenu zlata sa zvyšuje aj záujem Čechov o nákup žltého kovu. To sa premietne aj do tohtoročných predvianočných nákupov. „Nedá sa jednoznačne povedať, že v predvianočnom období rastú tržby predajcom zlata pravidelne. Predaje závisia predovšetkým na ekonomickom prostredí, v ktorom sa spoločnosť nachádza. Teda v období kríz, prípadne rastu ceny zlata možno očakávať väčšie predaje, v opačnom potom nižšie. Vzhľadom na aktuálny vývoj situácie preto očakávame, že predaje zlata budú tento rok pred Vianocami patriť k tým vyšším,“ vysvetlil Roman Pilíšek.

image0-1.jpgFoto so súhlasom firiem: Náramok Lines pozlátený Klára Šípková, czechdesign.cz, 4 890 Kč, Stick Together náušnice S3 pozlátené, Ondřej Stára, czechdesign.cz, 4 990 Kč, Zásnubný prsteň Mech svetlý, Jan Vlasák, czech sk, 6 500 Kč, Brilianový náramok so šnúrkou Infinity, ALOve, 4 400 Kč

Za zlaté zliatky, ktoré sa ľudia rozhodnú nadeliť svojim blízkym, míňajú aj desiatky tisíc korún. Zlatú tehlu nájde ale pod stromčekom málokto. „Aktuálna cena kílovej zlatej tehly je cez jeden milión tristo tisíc korún, taký darček je v tuzemsku skôr raritou, aj keď aj také prípady sme v minulosti zaznamenali a nemožno ich vylúčiť ani v tomto roku. Starí rodičia svojim vnúčatám najčastejšie nadeľujú zlato v hodnote okolo päť tisíc korún, v obľube majú skôr zlaté mince. Tí, ktorí majú s investíciami do zlata už skúsenosti, kupujú zliatky drahšie. Najbežnejšie sú zlaté zliatky a mince do váhy jednej trójskej unce, teda 31,3 gramu, ktorej cena sa pohybuje okolo 43-tisíc korún,“ uviedol Roman Pilíšek.

Na nákup zlata pod stromček je teraz najvhodnejší čas. „Ľudia by mali nakúpiť najneskôr do polovice decembra. Následne aj samotné zlievárne uzatvárajú produkciu a trh so zlatom od Vianoc do Nového roka spí. Teda dodávky sa realizujú prvý alebo až druhý týždeň v januári. Navyše existujú zliatky – najmä mince, ktoré sú svojim vzhľadom za účelom darčeka vhodnejšie. Tie môžu byť v decembri už vypredané,“ upozornil Roman Pilíšek.

Ako sa prejavuje nedostatok vlákniny?

Vlákninu síce nevie naše telo stráviť, no aj napriek tomu je pre celkové zdravie...

Zaplaťte predplatné VOYO praktickým VOYO poukazom a darujte skvelý darček

Medzi ľuďmi, ktorí bežne sledujú televízor, snáď nie je nikto, kto by nepoznal kanál...

3 jednoduché metódy, ako mať zdravší a šťastnejší život

Zdravý životný štýl je základom pre veľmi spokojný, zdravý a dlhý život. Pre mnoho...

- sponzor webu -

spot_img