Štokholm, Oslo, Kodaň: Spoznajte kúzlo severských miest

Hľadáte miesto na predĺžený víkend a neviete, kam vyraziť? Stavte na hlavné mestá severských štátov. Prejdite sa medzi fjordmi, pozorujte osvetlené budovy z lodnej prednej časti alebo si doprajte šálku horúcej čokolády v kaviarni, kde vládne hygge atmosféra. Čo ponúka Štokholm, Oslo alebo Kodaň a čo by ste v týchto mestách rozhodne nemali minúť?

Štokholm: Benátky severu
Štokholm je doslova mestom na vode, rozprestiera sa totiž na 14 ostrovoch, ktoré sú vzájomne prepojené mostmi. Hoci sa jedná o veľkú európsku metropolu, je plná zelene. Takmer na každom kroku je navyše cítiť históriu a príjemnú atmosféru.

Za návštevu stojí napríklad múzeum vojnovej lode Vasa, krytý štadión Globen alebo múzeum celosvetovo preslávenej hudobnej skupiny ABBA. Ak ale patríte medzi milovníkov pokoja a prírody, rozhodne by ste nemali vynechať štokholmský Skansen.

TIP: Ak sa chcete nechať uchvátiť Štokholmom v relatívne krátkom čase, vyskúšajte niektorú z prepravných lodí. Z vody je totiž na hlavné mesto skutočne prekrásny výhľad.

Oslo: História i futurizmus
Nórsko je plné magických fjordov a prekrásnej prírody. Aj Oslo – hlavné mesto Nórska – má svoju nezameniteľnú atmosféru. Ide o moderné a na prvý pohľad veľmi rôznorodé mesto. Oslo je tiež jedným z najväčších miest na svete, a to kvôli lesu, ktorý ho obklopuje.

Oslá spoznáte v priebehu niekoľkých dní, či už na bicykli, alebo pešo. V centre nájdete hneď niekoľko múzeí, galérií, kráľovský palác, ale aj nespočet kaviarní a reštaurácií. Rozhodne by ste nemali vynechať Holmenkollbakken, čo je skokanský mostík, ktorý sa týči priamo nad hlavným mestom.
Tiež si nenechajte ujsť Vigeland Park, ktorý je plný dych vyrážajúcich sôch, alebo futuristický operný dom na nábreží mesta.

TIP: O severských krajinách je známe, že patrí medzi drahšie miesta, čo v praxi znamená, že tam za väčšinu vecí zaplatíte až trikrát viac ako u nás. Plánujete tam vyraziť? Možno sa vám bude hodiť dostatočná finančná rezerva napríklad na sporiacom účte.

Kodaň: Mesto, kde má pivo svoje múzeum
Pokiaľ patríte medzi milovníkov piva, mohla by vás uchvátiť práve Kodaň – hlavné mesto Dánska, v ktorom sídli pivovarnícky Carlsberg. Pivných barov sú potom v Kodani stovky, takže môžete smelo ochutnávať a porovnávať s českými druhmi pív.

V severských krajinách panuje pomerne nevyspytateľné počasie. V prípade, že chcete minimalizovať riziko vypršanej dovolenky, zamierte práve do Kodane. Prší tam totiž oveľa menej oproti iným miestam v Dánsku. Kodanskej dopravnej premávke navyše dominujú bicykle, pričom cyklisti majú pred autami dokonca prednosť.

Ako sa prejavuje nedostatok vlákniny?

Vlákninu síce nevie naše telo stráviť, no aj napriek tomu je pre celkové zdravie...

Zaplaťte predplatné VOYO praktickým VOYO poukazom a darujte skvelý darček

Medzi ľuďmi, ktorí bežne sledujú televízor, snáď nie je nikto, kto by nepoznal kanál...

3 jednoduché metódy, ako mať zdravší a šťastnejší život

Zdravý životný štýl je základom pre veľmi spokojný, zdravý a dlhý život. Pre mnoho...

- sponzor webu -

spot_img