Spoznajte rozdiely vinylových a linoleových podláh

Často sa v praxi stretávame, že si ešte stále mnoho ľudí zamieňa pojmy vinyl a linoleum. Aj napriek veľkej podobnosti sú vinyl a linoleum dva rôzne typy pružných podlahových materiálov. Majú síce mnoho spoločných vlastností ale taktiež je medzi nimi prekvapivo veľa dôležitých rozdielov. Ak hľadáte podlahy, ktoré sú odolné a vhodné aj do vlhkého prostredia, určite by ste sa mali začať pozerať práve po týchto dvoch druhoch.

Prírodný materiál – Linoleum

Linoleum je veľmi odolný a prispôsobivý stavebný materiál, čím sa stal ideálnou voľbou pre využitie na podlahy. Linoleum, ako ho dnes poznáme, sa skladá prevažne z ľanového oleja, prirodzene sa vyskytujúceho a získavaného z ľanových semien. Ten sa zmiešava s inými prírodnými a obnoviteľnými materiálmi, ako je korkový prach, drevná múčka, živica, vápenec a prírodné farebné pigmenty. Spodnú vrstvu tvorí textilná jutovina a všetko sa spolu zlisuje do dosiek, ktoré sa používajú ako podlahové krytiny. Práve skutočnosť, že ide o čisto prírodný materiál, je kľúčovým rozdielom medzi linoleom a vinylovou podlahou.

Prečo sa rozhodnúť pre linoleum

Vďaka tomu, že ide o spomínaný prírodný materiál, má linoleum skvelé hygienické a antialergické vlastnosti. Aj preto ho môžeme často vidieť v nemocniciach a iných zdravotníckych zariadeniach. Zabraňuje tiež šíreniu mikroorganizmov a prachu. Linoleum je pružné, má taktiež izolačné vlastnosti, okrem toho izoluje aj zvuk a pomerne dobre odoláva oderu.

Lacnejšia náhrada – Vinyl

Na rozdiel od linolea je vinyl úplne syntetický materiál, zložený prevažne z PVC – polyvinylchloridu. Mnoho ľudí odrádza od kúpy tohto materiálu nepresnosť informácii. Nie je pravda, že sa vyrába z rôznych toxických chemikálií, čím neberie ohľad na životné prostredie. Naopak,  náš vinyl v sebe nemá umelé zmäkčovadlá. Väčšina pochádza z Nemecka, kde sa vyrába zo starých vinylov, recykluje sa, takže už aj pri jeho výrobe sa dbá na životné prostredie. Vinyl je zaručene kvalitný a odolný materiál. Vďaka tomu, že vinylové podlahy sú zložené z viacerých dielov podobne ako laminátové podlahy, zaklikávací systém montáže zabezpečuje úplnú vodotesnosť bez nutnosti manuálneho tesnenia. Naopak, ak sa rozhodnete pre linoleum, v jeho prípade je nutné pravidelné utesňovanie. 

Dlhá životnosť a nízka cena

Na dotyk je vinyl veľmi príjemný, teplý a protišmykový. Je extrémne odolný, má dlhú životnosť a je jedným z najjednoduchších druhov podláh na údržbu.  Nemusíte sa báť ho pravidelne zametať či vysávať, neuškodia mu ani rôzne čistiace prostriedky a zachová si svoju stálosť farieb po dlhé roky. Okrem toho, je vinyl oproti linoleu omnoho lacnejší, dostupnejší a má širšiu ponuku farieb a dizajnov.

Či už sa rozhodnete pre vinylovú alebo linoleovú podlahu, obe majú svoje pre a proti. Sú relatívne lacné, ľahko čistiteľné a pomerne odolné. Vinyl disponuje najväčšou výhodou v rozmanitosti dizajnu a nižšej cene, zatiaľ čo linoleum je oveľa prirodzenejší a menej toxický materiál.


Na Bevedo máme v ponuke stovky kvalitných podláh od desiatok preverených dodávateľov.


Garážová vrata mohou být ozdobou vašeho domu

Kolikrát denně otevřete dveře, garážová vrata nebo okno a myslíte na to, co děláte?...

Optické káble: Charakteristika a použitie

V súčasnosti sa optické káble využívajú čoraz častejšie. Rozhodne sa niet čomu čudovať. Predsa...

TOP 4 najpožičiavanejšie stavebné stroje. Ktoré to sú a prečo práve tieto?

Prečo kupovať stavebné stroje, keď si ich môžete v dnešnej dobe za veľmi výhodných...

- sponzor webu -

spot_img