Najlepšie a najmenej vhodné farby do detskej izby

Ak práve prerábate izbu svojej ratolesti, mali by ste zvážiť, ako výber farby ovplyvňuje jej náladu. Farby zvyčajne považujeme za spôsoby, ako ozdobiť alebo pozdvihnúť priestor, ale zatiaľ čo niektoré odtiene môžu deti inšpirovať a upokojiť, iné ich môžu  rozptyľovať.

Deti sú náchylné na stimuláciu okolia. O niektorých farbách je známe, že vyvolávajú energiu a vzrušenie, zatiaľ čo iné im pomáhajú upokojiť sa. V skutočnosti nejde ani tak o farbu, ako o jej teplotu alebo podtón.  Majte však na pamäti, že každé dieťa je iné. Tieto zovšeobecnenia neplatia pre všetkých. V nasledujúcich riadkov si povieme,  ktorým farbám sa treba  vyhnúť a ako tieto odtiene správne dosiahnuť.

Farby, ktorým sa treba vyhnúť

Psychológia farieb hrá hlavnú úlohu pri ovplyvňovaní ľudskej mysle. Detská izba by mala byť naplnená farbami, ale treba zvoliť správny odtieň, aby odrazy, ktoré sa v miestnosti vytvárajú svetlom a farbami, oko nijako nezaťažovali.

Fialová alebo jasne fialová má tendenciu mať červené podtóny, čo znamená, že odtieň má vysokoenergetický efekt, udržuje vás v strehu, a tým robí miestnosť menej pokojnou. Vyhnite sa vymaľovaniu stien v týchto farbách. Použite ju ako doplnkovú farbu na tapety a doplnky.

Červená je zvyčajne farba, ktorá evokuje emócie dominancie, moci a prestíže. No najviac záleží na odtieni a podtóne červenej. Hoci červená je fantastická farba pre detské izby, používajte ju s mierou. Červená môže dobre fungovať ako akcentujúci tón na vankúšoch, umeleckých dielach alebo dokonca na samostatnom šatníku.

Fluorescenčné  farby ako žltá alebo ružová sú energické, stimulujú chuť do jedla, ale unavujú oči a môžu vyvolať hnev a nepokoj, takže tieto odtiene v detskej izbe radšej vynechajme. Dobrou alternatívou pre žiarivú žltú je prašná žltá alebo tlmená zlatá. Hodí sa ako akcentujúca farba na koberce.

Ktoré farby sú vhodné?

Naopak vhodné sú pastelové a svetlé upokojujúce odtiene ako nebeská modrá, púdrová ružová alebo levanduľová, bledožltá, béžová, či melónová. Sú to farby, respektíve odtiene, ktoré vnesú do detskej izby pokoj. Do izieb tínedžerov je vhodný hrdzavý odtieň oranžovej, ktorá sa najlepšie používa s mierou, pretože vytvára vizuálny vplyv. Akcentujúce steny v oranžovej farbe pôsobia oveľa organickejšie s matným povrchom.

V detskej izbe zohráva dôležitú úlohu aj podlahová krytina, jej farba a materiál. Do detských izieb sa hodí linoleum, ktoré je veľmi praktické, ekologické a odolné. Pri rozhodovaní o farbe podlahy myslite na farbu nábytku. Je dôležité, aby podlaha dopĺňala farbu interiéru a aby ste dosiahli rovnováhu medzi ostatnými farbami a prvkami v detskej izbe.

Farby zohrávajú veľkú úlohu pri ovplyvňovaní nálady a psychiky človeka. Deti sú mimoriadne citlivé a vnímavé na svoje okolie. Je dôležité zvážiť vplyv farieb na ich prostredie pre účely spánku a relaxácie.

Ako sa prejavuje nedostatok vlákniny?

Vlákninu síce nevie naše telo stráviť, no aj napriek tomu je pre celkové zdravie...

Zaplaťte predplatné VOYO praktickým VOYO poukazom a darujte skvelý darček

Medzi ľuďmi, ktorí bežne sledujú televízor, snáď nie je nikto, kto by nepoznal kanál...

3 jednoduché metódy, ako mať zdravší a šťastnejší život

Zdravý životný štýl je základom pre veľmi spokojný, zdravý a dlhý život. Pre mnoho...

- sponzor webu -

spot_img