Investovanie do dlhopisov vs akcie

Ešte donedávna zvykla medzi potenciálnymi investormi kolovať otázka, či sa investovanie vôbec oplatí alebo nie. Dnes už je situácia celkom iná. Udalosti uplynulých rokov nám viac než názorne ukázali, že ak svoje voľné finančné prostriedky držíme na bežných účtoch v banke, veľmi rýchlo o ne môžeme prísť. Omnoho aktuálnejšou otázkou je preto kam investovať? Oplatí sa ísť cestou dlhopisov alebo treba radšej staviť na investovanie do akcií?

Na otázku kam investovať peniaze neexistuje jednoznačná odpoveď. Každý druh investovania je iný, rovnako ako aj každý investor, ktorý sa vyznačuje svojimi špecifickými potrebami a cieľmi. Medzi najčastejšie druhy investovania však vo všeobecnosti patrí práve investovanie do dlhopisov a do akcií. Viete aký je medzi nimi rozdiel?

Investovanie do dlhopisov

Medzi obľúbené druhy investovania jednoznačne patrí investovanie do dlhopisov. Ich výhodou je najmä vopred známy odhadovaný výnos, ktorý je však na úkor nižšieho investičného rizika a relatívne vysokej likvidity podstatne nižší než v prípade iných, rizikovejších typov investícií. Ak však vaše rozhodnutie stojí medzi investovaním do dlhopisov a ponechaním voľných finančných prostriedkov na bežnom alebo sporiacom účte, v tom prípade by mala byť vaša voľba jasná. Odhliadnuc od výnosu sú dlhopisy obľúbené aj vďaka jednoznačným pravidlám. Sú totiž nastavené tak, že ak dodržíte dĺžku investičného horizontu, dokážete vopred odhadnúť, aké zhodnotenie vás na jeho konci čaká. Práve to dáva investorom istotu a zároveň priestor efektívne plánovať svoje financie aj do budúcna.

Investovanie do akcií

Pri otázke do čoho investovať rezonuje aj možnosť investovania do akcií. Ide o cenné papiere, ktorými si investor “kupuje právo” podieľať sa na zisku, prípadne na likvidačnom zostatku či riadení akciovej spoločnosti, ktorá svoje akcie ponúka na burze. V porovnaní s dlhopismi sľubujú akcie vyššie zhodnotenie, avšak na úkor vyššieho rizika a nižšej likvidity. Výnos okrem toho nie je nikdy stanovený presne. Hodnota akcií na trhoch totiž neustále kolíše, preto platí nepísané pravidlo, že investovať by ste mali len tie prostriedky, ktoré považujete za voľné a viete, že ich nebudete nevyhnutne potrebovať.

Nepriame investovanie

Či už sa po zvážení svojej situácie rozhodnete investovať do dlhopisov alebo do akcií, je len a len na vás. V oboch prípadoch však platí, že financie, ktoré investujete, nebude daná spoločnosť držať vo svojom depozitári, práve naopak. Vaše finančné prostriedky investuje práve s cieľom zhodnotiť ich. V závislosti od toho aký typ investičnej spoločnosti si vyberiete, tak ako investor môžete nepriamo investovať do rôznych odvetví. Častými sú investície do nehnuteľností, do finančných služieb, energií či technológií. Stále populárnejšími sú však aj tzv. zelené investície, ktoré svoju pozornosť upriamujú na investovanie do spoločností bojujúcich proti klimatickej kríze.

SEO optimalizácia webu a zlepšovanie online návštevnosti

Optimalizácia webu pomocou SEO zahŕňa množstvo procesov, vďaka ktorým sa vám otvárajú zaujímavé možnosti...

Navštívte stránku svetstromcekov.sk a vyberte si vianočný stromček, vianočné vence alebo vás možno zaujme jedinečná vianočná girlanda s osvetlením.

Najznámejším symbolom Vianoc nielen na Slovensku sa stal vianočný stromček. Teší sa stredobodu pozornosti...

Už nehľadajte spoľahlivé taxi. Objednajte si Taxi Bratislava

Veľmi často je ťažké nájsť firmu, ktorá nám ponúkne taký tovar alebo službu, s...

- sponzor webu -

spot_img