Ako tlačiť šetrne a ekologicky

Rozdiely v nákladoch na tlač môžu byť v rôznych domácnostiach skutočne astronomické. Pritom existuje množstvo jednoduchých trikov, s ktorými môžete výrazne ušetriť – ak tomu sa správať šetrne k životnému prostrediu.

Nejde pritom o žiadnu vyššiu dievčenskú, tieto triky zvládnete aj vlastnými silami. Ako teda znížiť tlačové náklady?

Zaobstarajte si alternatívne alebo repasované tonery
Jedným z najúspornejších krokov je tlačenie s pomocou alternatívnych tonerov. Od originálnych sa líšia tým, že nepochádzajú od výrobcov tlačiarní (produkujú ich nezávislé spoločnosti) a sú až 4-krát lacnejšie. Inak sú prakticky totožné.

Samozrejme je potrebné, aby ste alternatívne (označujú sa tiež slovom „kompatibilné“) náplne hľadali u dôveryhodných predajcov. Ľahko ich spoznáte podľa internetových recenzií. Tonery z pochybných e-shopov nebývajú kvalitné a môžu vašu tlačiareň poškodiť.

Repasované náplne vychádzajú z tých originálnych. Nezávislá firma ich odkúpi a doplní atramentom či tonerovým práškom a za výrazne zníženú cenu ich znovu predá. Tento postup je tiež ekologický, pretože výroba jednej tonerovej kazety spotrebuje (vedľa ďalších surovín) okolo 5 litrov ropy.

Tlačte v úspornom režime, na obe strany av menšom meradle
Ďalším jednoduchým, ale účinným krokom k zníženiu tlačových nákladov je využitie tzv. úsporného režimu. Ponúkajú ho všetky tlačiarne a jeho podstatou je tlač v nižšej kvalite. Pri klasických dokumentoch ale rozdiel oproti štandardu nespoznáte.

Ak tlačíte väčšie množstvo materiálov a nejde o oficiálnu dokumentáciu, ale napríklad len podklady, skúste ich tlačiť:

na obe strany papiera (niektoré prístroje ponúkajú automatickú obojstrannú tlač),
v 50% meradle (teda 2 strany na jeden list).
Významne tým znížite spotrebu kancelárskeho papiera (až 4 krát) aj farby. Tipov, ako tlačiť úsporne a nešetriť len svoju peňaženku, ale aj životné prostredie, je niekoľko.

Využite tankovú tlačiareň
Tieto zariadenia nepoužívajú ako zdroj farby klasické tonery či cartridge – majú vysokoobjemové atramentové nádržky, ktoré sa dajú priebežne dopĺňať z malých fľaštičiek.

Náklady na obstaranie takého zariadenia sú pochopiteľne vyššie ako u bežných tlačiarní. Ak však tlačíte vo veľkom objeme (stovky až tisíce strán mesačne), investované peniaze sa vám čoskoro vrátia a začnete na tlači naopak šetriť.

Zlikvidujte starú tlačiareň ekologicky
Tento krok vám výraznú finančnú úsporu neprinesie, pripíšete si ale body k dobru. Tlačové zariadenia totiž obsahujú množstvo látok, ktoré poškodzujú životné prostredie (okrem iného ťažké kovy a spomaľovače horenia).

Vyslúžilú tlačiareň rozhodne nevyhadzujte do bežnej popolnice. Buď ju odneste do kontajnera na elektroodpad, do zberného dvora alebo do predajne s elektronikou (tzv. odberové miesto).

Spätný odber tlačiarne garantuje zákon o odpadoch, má to ale niekoľko výnimiek: tlačiarne odoberajú len obchody s predajnou plochou nad 400 m2 a veľké zariadenia (jedna ich strana presahuje 25 cm) prijmú len predajcovia, u ktorých ste tlačiareň pôvodne zakúpili.

Ako sa prejavuje nedostatok vlákniny?

Vlákninu síce nevie naše telo stráviť, no aj napriek tomu je pre celkové zdravie...

Zaplaťte predplatné VOYO praktickým VOYO poukazom a darujte skvelý darček

Medzi ľuďmi, ktorí bežne sledujú televízor, snáď nie je nikto, kto by nepoznal kanál...

3 jednoduché metódy, ako mať zdravší a šťastnejší život

Zdravý životný štýl je základom pre veľmi spokojný, zdravý a dlhý život. Pre mnoho...

- sponzor webu -

spot_img