Ako sa prejavuje nedostatok vlákniny?

Vlákninu síce nevie naše telo stráviť, no aj napriek tomu je pre celkové zdravie organizmu zásadná. Jednou z najdôležitejších funkcií vlákniny je podpora zdravého trávenia, pohybu čriev a vyprázdňovania. Aj vďaka tomu je dostatočný príjem tejto živiny prevenciou pred celým radom nepríjemných tráviacich ťažkostí a ochorení tráviaceho systému. Nemenej dôležitý je aj pozitívny vplyv vlákniny na hladinu cukru či cholesterolu v krvi.  Ako ale spozorovať, že vám vláknina v strave chýba?

Nedostatok vlákniny

To, že vám v strave chýba vláknina, vám dá vaše telo najavo veľmi rýchlo. Prvým signálom je hlad krátko po jedle. Vláknina potraviny obohacuje o schopnosť zasýtiť a ak jej nie je v strave dostatok, pocit hladu sa dostaví oveľa skôr. Aj ďalšie príznaky sú úzko spojené práve so zažívaním. Nedostatok vlákniny sa môže prejaviť nadúvaním a plynatosťou či dokonca zápchou. Prejavom nedostatku vlákniny môže byť aj únava a nedostatok energie.

S nedostatočným príjmom vlákniny môže byť následne spojené aj zvýšenie hladiny cholesterolu či cukru v krvi. Akým spôsobom by ste mali upraviť vaše stravovacie návyky?

Potraviny bohaté na vlákninu

Významným zdrojom vlákniny sú predovšetkým strukoviny, konkrétne hrach, šošovica, fazuľa či cícer. Bohaté na vlákninu sú aj niektoré druhy ovocia a zeleniny. Príjem vlákniny tak môžete zvýšiť konzumáciou hrušiek, sliviek, jabĺk, malín, jahôd či banánov. Pri zelenine siahnite po mrkve, cvikli alebo brokolici. Medzi potraviny s vysokým obsahom vlákniny patria aj obilniny ako ovos, quinoa a kukurica. Do svojho jedálnička môžete zaradiť aj mandle alebo chia semiačka.

Ako sa prejavuje nedostatok vlákniny?

Vlákninu síce nevie naše telo stráviť, no aj napriek tomu je pre celkové zdravie...

Zaplaťte predplatné VOYO praktickým VOYO poukazom a darujte skvelý darček

Medzi ľuďmi, ktorí bežne sledujú televízor, snáď nie je nikto, kto by nepoznal kanál...

3 jednoduché metódy, ako mať zdravší a šťastnejší život

Zdravý životný štýl je základom pre veľmi spokojný, zdravý a dlhý život. Pre mnoho...

- sponzor webu -

spot_img